Województwo mazowieckie, powiat legionowski, gmina Wieliszew.
Lokalizacja: 52.4509N, 20.9691E [pokaż mapę]
Cmentarz założony przez Rosjan na potrzeby garnizonów w Zegrzu i Jabłonnie w 1902 r. W czasie I wojny światowej chowano tu poległych i zmarłych żołnierzy rosyjskich, a następnie niemieckich.
W 1918 r. garnizony w Zegrzu i Jabłonnie przejęło Wojsko Polskie. Odtwarzano tu dawne pułki legionowe, formowano i tworzono nowe jednostki. W Jabłonnie stacjonowały także wojska kolejowe. W obu garnizonach funkcjonowały szpitale wojskowe, w których zmarło w latach 1918-1920 ponad 150 żołnierzy (w tej liczbie kilkunastu rannych zmarłych w sierpniu 1920 r.). Zmarłych grzebano na cmentarzu w Wieliszewie, który pełnił funkcje cmentarza garnizonowego. W okresie międzywojennym były również pochówki osób cywilnych.
Cmentarz został poważnie zniszczony podczas walk w 1944 r. Tuż po wojnie został zamknięty i uległ dalszej dewastacji. Ocalało jedynie kilka uszkodzonych nagrobków. Jedynym zachowanym nagrobkiem żołnierza WP jest pionowa płyta na grobie Tadeusza Szczepańskiego, kaprala 2 pułku saperów kolejowych, zmarłego tragicznie 15 sierpnia 1927 r.
Fot. Krzysztof Menel