Nowy komputer
Sprzęt komputerowy jest jednak zawodny i potrafi się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. U mnie objawiło się to uszkodzeniem kilku dysków zawierających różne dane zbierane z trudem przez kilka ostatnich lat. Oczywiście kluczowe pliki miałem zabezpieczone (dyski w mirrorze i backup co jakiś czas) ale i tak nie obyło się bez strat. W takim momencie człowiek ma tyle stresu, że te kilka złotych na mirror wydaje się być śmiesznym kosztem za "święty spokój". Awaria była więc doskonałym momentem do wymiany komputera i zrobienia generalnych porządków w danych.
Kryterium wyboru nowego komputera było proste: ma być bezpiecznie, cicho i w rozsądnej cenie.
W moim przypadku oznaczało zakup płyty all-in-one. Zintegrowana karta grafiki, dźwięk i karta sieciowa oznacza, że nie będzie dalszych kosztów by móc uruchomić komputer (co oczywiście nie wyklucza późniejszej rozbudowy) i łatwiejszy obieg powietrza wewnątrz obudowy. Mniej koprocesorów, mniej wentylatorów i mniej hałasu. Płyty takie mają dodatkowo możliwość zabezpieczania danych m.in. przez utworzenie mirroru dysków (RAID1) obsługiwanego programowo.
Zdecydowałem się na płytę Asus M2NPV-VM.
- Architektura PCI Express
- NVIDIAR GeForce 6150 + nForce 430
- Dwukanałowy kontroler pamięci DDR2 800/667/533
- Zintegrowana karta graficzna GeForce6 (6150)
- Dwa wyjścia monitorowe: DVI-D i RGB
- Wyjście interfejsu HDTV (Moduł z wyjściami HDTV/AV/S w zestawie)
- 2 porty 1394a
Całość uzupełnia procesor AMD Athlon 64 X2 3800, 2 dyski Seagate Barracuda 320GB (ST3320620AS) i RAM GeIL Dual 2x 512MB DDR2 800 MHz. Dyski pracują w mirrorze programowym (MDADM) pod kontrolą volume managera (LVM2) - szczegóły na temat konfiguracji można znaleźć w internecie .
Przeniesienie systemu operacyjnego (Linux Slackware 11) przebiegło bez problemów. Nieco kłopotów sprawiła mi konfiguracja dźwięku i port szeregowy na płycie. Na początku próba załadowania modułu snd_hda_intel (kernel 2.6.18) kończyła się błędem co powodowało wyciszenie dźwięku lub jednostajny pisk z lewego kanału. Okazało się, że problem leży w zbyt starej wersji pakietu ALSA odpowiedzialnego za dźwięk. Pomógł szybki upgrade do najnowszej wersji 1.0.14rc2 i umieszczenie w konfiguracji modprobe magicznych zaklęć:
options snd-hda-intel position_fix=1 model=3stack
Kłopoty z portem szeregowym były zupełnie innego rodzaju. Płyta jest wyposażona w dwa gniazda (COM1 i COM2) ale w zestawie nie ma "śledzia" z wtyczką montowaną w obudowie. Złącze wyciągnięte ze starego komputera nie zadziałało. Hmmm. Okazało się, że są dwa standardy. PIN-5 i PIN-9 wyglądają identycznie ale różnią się od siebie tym, że masa jest podłączona albo do piątej albo do dziewiątej końcówki złącza… Po zakupieniu nowego "śledzia" (Asus) port szeregowy "ruszył".
Po upgrade biosu do wersji 7 system w końcu wykrył dwa rdzenie w procesorze (8100 BogoMIPS).
Aktualizacja: 2007-03-22
Na skróty
Ostatnie zmiany
- Le Mans grób ppor. Józefa Franka
- Saint-Mandé utworzono
- Pantin utworzono
- Ivry-sur-Seine utworzono
- Talence utworzono
- I Wojna Światowa (1914-18r.) [Francja]
- Nowiny [Mogiła żołnierska]
- Kowale Oleckie [Pomnik poległych i cmentarz]
- Giżycko (Lec) [Spis poległych]
- Koszyce (Košice) [Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej]
- Rogojny [2024-10-26]
- Krysk Nekrologi, Ltn. Max Paluka
- Kłajpeda [Cmentarz wojenny]
- Kłajpeda (Klaipėda) [Cmentarz wojenny]
- Bolków [2015-08-17]