Kraków
Województwo małopolskie, powiat Kraków, gmina Kraków.
Lokalizacja: 50.0647N, 19.9450E [pokaż mapę]
Cmentarz wojskowy Rakowice (388)
2007-08-05
Spis poległych
rtm. Zbigniew Dunin-Wąsowicz ppor. Jerzy Topór-Kisielnicki ppor. Roman Włodek wachm. Tadeusz Adamski wachm. Władysław Nowakowski kpr. Karol Karasiński uł. Michał Majda uł. Antoni Zwatschke uł. Eugeniusz Łada uł. Bronisław Łuszczewski uł. Jerzy Rogowski uł. Bolesław Kubik uł. Tadeusz Starczewski uł. Mikołaj Szysz uł. Władysław Tworkowski ...
Cmentarz Rakowicki
Cmentarz rakowicki otwarty został w 1803 r. Zajmuje obecnie powierzchnię 42 ha. Jest miejscem pamięci wielu znanych Polaków, zasłużonych dla kraju i miasta Krakowa. W czasie I wojny światowej chowano tu również poległych żołnierzy, których ciała sprowadziły rodziny. W 1920 r. przy sąsiadującej z cmentarzem rakowickim ul. Prandoty założono odrębny cmentarz wojskowy.
Na cmentarzu rakowickim w Krakowie, dokładnie w jego starej, północno-zachodniej części znajduje się rodzinny grobowiec szlacheckiej familii Łodzia-Tomickich. Grobowiec został wzniesiony w 1922 specjalnie w celu pochowania ekshumowanych z włoskiego Arsiero zwłok poległego w 1918 roku młodego pilota, porucznika Stanisława Tomickiego. Na froncie grobowca umieszczony jest medalion z podobizną pilota. Poniżej tej podobizny wykuty jest napis:
"Pamięci syna naszego Stanisława • który był treścią i szczęściem naszego życia, • a zginął bohaterską śmiercią lotnika • w wielkiej wojnie 31 sierpnia 1918 r."
Na bocznej ścianie umieszczono swastykę - osobiste godło pilota. Jest to oczywiście symbol pomyślności i pradawny symbol słońca, który w okresie Młodej Polski zyskał dużą popularność.
Źródło: Peteroz
2007-09-13
Spis poległych
Por. Stanisław Maria Tomicki, Fliegerkompagnie 3J, poległ na froncie włoskim 31.08.1918
Zobacz także
Na skróty
Ostatnie zmiany
- Mazurowo (Żydy) utworzono
- Pisanica [2008-06-22]
- Romoty [Spis poległych]
- Ryczywół PGR [Spis poległych]
- Romanowo [Spis poległych]
- Borzymy [Mogiła nieznanego żołnierza armii niemieckiej]
- Długie [Spis poległych]
- I Wojna Światowa (1914-18r.) [Województwo warmińsko-mazurskie]
- Cmentarze i pomniki II Wojny Światowej (1939-45r.) [Województwo warmińsko-mazurskie]
- Boguchwały [Zdjęcia archiwalne]
- Giżycko (Lec) [Spis poległych]
- Kłajpeda [Spis poległych]
- Kibarty (Kybartai) [Kybartai (Kibarty)]
- Pomorska Wieś [Spis poległych]
- Gołdap [Pomnik]