Szczytno

Województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Załuski.
Lokalizacja: 52.5693N, 20.4826E [pokaż mapę]

Tablice pamiątkowe

Umieszczone na kapliczce znajdującej się w zachodniej części wsi Szczytno koło XIX-wiecznego dworu. Na jednej z tablic wyryty napis:

"NA PAMIĄTKE KAPITANOVI 38 • PUŁKA STRZELCÓW LWOWSKICH • POLEGŁ POD KIJOWEM 27 KVIE • 1920 R. GUTKOWSKIEMU • MIKOŁAJOWI RODZICE".1)

Zarys historii wojennej 38-go Pułku „Strzelców Lwowskich”:

„Pod Meżyrowem I batalion 38-go pułku stacza ciężką walkę i zajmuje tę miejscowość. W ciągu dnia nieprzyjaciel usiłuje kilkakrotnie odzyskać utracone pozycje, lecz każde jego przeciwnatarcie załamuje się w ogniu polskich karabinów maszynowych. Dopiero wieczorem tego samego dnia udaje się większym oddziałom piechoty i kawalerii sowieckiej przy współdziałaniu artylerii i pociągu pancernego odrzucić I batalion na południowy zachód od Meżyrowa. Podczas odwrotu I batalionu kawaleria sowiecka przeprowadza szarżę na cofającą się 3-ą kompanię, której zadaje bardzo poważne straty. W walce tej I batalion traci 12 zabitych, wśród nich ginie śmiercią walecznych porucznik Mikołaj Gutkowski, który kładzie trupem dwóch nacierających na niego kozaków, a ostatnim nabojem odbiera sobie życie.
Wkrótce po wycofaniu się I bataljon przechodzi powtórnie do natarcia i wyrzuca nieprzyjaciela z Meżyrowa, zadając mu przytem bardzo poważne straty.”

Druga tablica jest poświęcona Janowi Gutkowskiemu, porucznikowi lekarzowi medycyny zamordowanemu w Starobielsku w 1940 roku.

Źródło: Józef Kulczycki, Zarys historii wojennej 38-go Pułku „Strzelców Lwowskich” (1928)

2015-03-27

1) Zachowano oryginalną pisownię.
miejsca/1920/mazowieckie/szczytno.txt · ostatnio zmienione: 2015/04/12 23:34 przez Piotr Gapiński
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl