Szczytno
Województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Załuski.
Lokalizacja: 52.5693N, 20.4826E [pokaż mapę]
Tablice pamiątkowe
Umieszczone na kapliczce znajdującej się w zachodniej części wsi Szczytno koło XIX-wiecznego dworu. Na jednej z tablic wyryty napis:
"NA PAMIĄTKE KAPITANOVI 38 • PUŁKA STRZELCÓW LWOWSKICH • POLEGŁ POD KIJOWEM 27 KVIE • 1920 R. GUTKOWSKIEMU • MIKOŁAJOWI RODZICE".1)
Zarys historii wojennej 38-go Pułku „Strzelców Lwowskich”:
„Pod Meżyrowem I batalion 38-go pułku stacza ciężką walkę i zajmuje tę miejscowość. W ciągu dnia nieprzyjaciel usiłuje kilkakrotnie odzyskać utracone pozycje, lecz każde jego przeciwnatarcie załamuje się w ogniu polskich karabinów maszynowych. Dopiero wieczorem tego samego dnia udaje się większym oddziałom piechoty i kawalerii sowieckiej przy współdziałaniu artylerii i pociągu pancernego odrzucić I batalion na południowy zachód od Meżyrowa. Podczas odwrotu I batalionu kawaleria sowiecka przeprowadza szarżę na cofającą się 3-ą kompanię, której zadaje bardzo poważne straty. W walce tej I batalion traci 12 zabitych, wśród nich ginie śmiercią walecznych porucznik Mikołaj Gutkowski, który kładzie trupem dwóch nacierających na niego kozaków, a ostatnim nabojem odbiera sobie życie.
Wkrótce po wycofaniu się I bataljon przechodzi powtórnie do natarcia i wyrzuca nieprzyjaciela z Meżyrowa, zadając mu przytem bardzo poważne straty.”
Druga tablica jest poświęcona Janowi Gutkowskiemu, porucznikowi lekarzowi medycyny zamordowanemu w Starobielsku w 1940 roku.
Źródło: Józef Kulczycki, Zarys historii wojennej 38-go Pułku „Strzelców Lwowskich” (1928)
2015-03-27
Fot. Krzysztof Menel
1)
Zachowano oryginalną pisownię.
Spis treści
Zobacz także
Na skróty
Ostatnie zmiany
- Nory (Norki) [Spis poległych]
- I Wojna Światowa (1914-18r.) [Województwo warmińsko-mazurskie]
- Zajdy [Spis poległych]
- Markowskie [Spis poległych]
- Giżycko (Lec) [Zdjęcia archiwalne]
- Szczecin [Grób rodziny Feld]
- Pomniki pułkowe [Inne]
- Nowa Sól [Pomnik 7. pułku piechoty rezerwy]
- Szczecinek [Pomnik 34. pułku piechoty rezerwy]
- Srokowo [Kwatera wojenna]
- Mejszagoła (Maišiagala) Nowe zdjęcia