Kobryń (Кобрин)

Białoruś, obwód brzeski, rejon kobryński.
Kobryń, województwo poleskie, powiat kobryński (- 1945).
Lokalizacja: 52.2084N, 24.3546E [pokaż mapę]

Kwatera wojenna

Znajduje się na terenie cmentarza przykościelnego przy kościele parafialnym w Kobryniu. Kwatera wojenna poległych lub zamordowanych we wrześniu 1939 r. żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonriuszy Policji Państwowej oraz osób cywilnych.

,,TUSPOCZYWAJĄ POLEGLI LUB ZAMORDOWANI WE WRZEŚNIU 1939 R. / ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO / FUNKCJONARIUSZE POLICJI PAŃSTWOWEJ / ORAZ OSOBY CYWILNE / CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!".

Ponieważ Kobryń i jego okolice były jednym z kilku ośrodków obrony polskiej na Polesiu, zarówno przed Niemcami, jak i niedługo potem przed Armią Czerwoną, wciąż wiadomo, że znajdzie się tu jeszcze wiele niezidentyfikowanych dotychczas pochówków żołnierskich. W sierpniu 2008 roku specjalny Batalion Poszukiwawczy Ministerstwa Obrony Białorusi odnalazł w Kobryniu nieznane wcześnie miejsce pochówku polskich żołnierzy w pełnym wyposażeniu. W masowym grobie położonym na terenie Starego Cmentarza Katolickiego wydobyto szczątki 13 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 18 września 1939 r. podczas obrony miasta. Żołnierze zostali pochowani w sposób bardzo nietypowy, bowiem z bronią i amunicją. Wśród licznych elementów uzbrojenia i oporządzenia wojskowego znaleziono plecaki wojskowe, pasy, maski gazowe, hełmy. Pozwoliło to na identyfikację wielu zwłok. Ale pomogła w tym również sporządzona w 1939 roku lista pochowanych żołnierzy, którą spisał ówczesny proboszcz parafii w Kobryniu ks. Jan Wolski. Dziś już jednak trudno jednoznacznie ustalić, który z żołnierzy WP zabity został kulą niemiecką, a który radziecką. Na cmentarzu wojskowym w Kobryniu w 2008 roku został pochowany także generał Stanisław Sołłohub-Dowoyno – pułkownik Armii Imperium Rosyjskiego, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - pełnomocnik gen. Józefa Hallera i szef polskiej misji wojskowej na południu Rosji w Murmaniu. W 1927 roku awansowany został on do stopnia generała brygady, a od 1936 roku był już w stanie spoczynku. Generał Sołłohub-Dowoyno odznaczony został m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. We wrześniu 1939 roku w swoim majątku Ziołowo gościł generała Leonarda Skierskiego. Obaj usiłowali przeciwdziałać rabunkom dokonywanym w rejonie Kobrynia przez żołnierzy Armii Czerwonej. W wyniku donosu gen. Skierski został aresztowany i zamordowany w Charkowie, a gen. Sołłohub-Dowoyno był rozstrzelany przez radzieckiego oficera pod Kobryniem. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku odnaleziony został jeszcze jeden masowy 42-osobowy grób we wsi Podziemienie, również koło Kobrynia. Badania resztek amunicji, pasów i mundurów świadczą, że oprócz szczątków polskich żołnierzy natrafiono tam także na szczątki funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej oraz nielicznych cywilów. Większość odnalezionych fragmentów nie była możliwa do identyfikacji z uwagi na brak mogących temu posłużyć indywidualnych przedmiotów. Tym samym, 13 września 2008 roku na przykościelnym cmentarzu w Kobryniu odbył się zatem pogrzeb łącznie około 60 żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej. źródło: https://lublin.naszemiasto.pl/polski.../ar/c1-3108200

2013-06-30

Fot. Mariusz Proskień

miejsca/1939/bialorus/brzeski/kobryn.txt · ostatnio zmienione: 2022/10/05 11:30 przez Mariusz Proskień
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl