Serwisy WWW

Chyba najciekawszy projekt, który popełniłem to wyszukiwanie najkrótszej drogi w mieście. Teraz nie robi to wrażenia ale w 2002 roku robiło. Przeniosłem współrzędne ulic Olsztyna do relacyjnej bazy danych, wyliczyłem odległości między skrzyżowaniami a do wybierania trasy użyłem algorytmu A* (a-star) pracującego na tymczasowych tabelach HEAP (MySQL). Kryterium "najkrótszej" trasy uwzględniało klasę drogi i ograniczenie prędkości. Średni czas wyszukiwania rozwiązania oscylował w granicach 0.4 sekundy co było przyspieszeniem o rząd wielkości względem algorytmu Dijkstry, którego używałem wcześniej.

Najbardziej znany projekt to oczywiście Olsztyńska Strona Rowerowa (OSR), który powstał w lutym 2001 roku. Był to swoisty eksperyment mający pokazać mieszkańcom Olsztyna, że na rowerze można jeździć nie tylko po mieście. Po kilku latach uzbieraliśmy ponad 100 opisów tras i ponad 3 tysiące zdjęć z różnych miejsc kraju (przeważnie Warmia i Mazury). Od 2009 roku dostęp do opisów tras jest wyłączony - materiały cały czas czekają na odkurzenie i ponowną prezentację w internecie.
Uzupełnieniem OSR jest wiki zawierające m.in. tematyczne galerie zdjęć wykonanych podczas podróży (2004 rok). Z czasem zgromadzony materiał pozwolił na utworzenie działów poświęconych kościołom i kapliczkom warmińskim (2004r), cmentarzom IWŚ (2005r) i wojny polsko-bolszewickiej (2007r) itp. Do utworzenia galerii zdjęć przyczyniło się wiele, wiele osób, które poświęciły swój czas i podzieliło się swoją wiedzą i zdjęciami.

Z innych ciekawostek - serwis Aminet HD1) był generowany na mojej Amidze 1200 za pomocą skryptów w języku Rebol. To był mój pierwszy kontakt z tym językiem (1999r).

Serwis Domu Studenckiego nr6 Politechniki Gdańskiej był jednym z pierwszych serwisów tego typu w kraju (1997-1998r)! Podobnie było ze stronami dedykowanymi różnym imprezom studenckim (np. Dzień Wydziału Elektrycznego). Były to serwisy działające w oparciu o statyczne dane zapisane w plikach html.

Poniżej prezentuję galerię zdjęć serwisów, które popełniłem. Niestety nie udało się odtworzyć wyglądu m.in. serwisów: biblioteka (2002r), multikon (2004r) i wielu, wielu innych - nowszych.

1) zbiórka pieniędzy na mirror zasobów Aminetu
autorzy/narg/www.txt · ostatnio zmienione: 2011/01/14 08:27 przez Piotr Gapiński
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl