Giżycko (Lec)

Województwo warmińsko-mazurskie, powiat giżycki, gmina Giżycko.
Lötzen, Ostpreussen, Kreis Lötzen (- 1945).
Lokalizacja: 54.0364N, 21.7667E [pokaż mapę]

Tablica pamiątkowa

W miejscowej synagodze znajdowała się tablica o treści:

"Adolph Lübeck [Liebeck] von hier, Unteroffizier im Ostpreußischen Grenadier-Regiment Nr 3, fiel für König und Vaterland in der Schlacht bei Noißonville am 1. September 1870".

Adolf Liebeck był synem giżyckiego kupca Samuela Liebeck i Johanny (z domu Friedländer). Po ukończeniu szkoły w Gizycku i przyuczeniu do zawodu kupca w Reszlu wybrał służbę wojskową. Służył w 5. kompanii 3. pułku grenadierów. Zginął w czasie wojny z Francją, w bitwie pod Noiseville, w wyniku postrzału w głowę i klatkę piersiową. Tam też został pochowany. Jego nazwisko upamiętniono również na pomniku wojennym w Gąbinie.

Tablice pamiątkowe

Znajdowały się w kościele ewangelickim. Trincker wspomina, iż były odnowione w 1881 roku.

Pomnik poległych

Pomnik został uroczyście odsłonięty 21.X.1906 r. na ówczesnym rynku (dzisiejszy plac Grunwaldzki), w miejscu w którym do czasu pożaru w 1899 r. stał ratusz miejski. Jego twórcą był Leopold Koch (nazywany Koch-Plaue od miasta Plaue a. d. Hevel w którym tworzył). Wybudowanie pomnika kosztowało 15 tys. marek. Pomnik trwale wkomponował się w powierzone mu miejsce, był jednym z najpopularniejszych motywów utrwalanych na giżyckich widokówkach okresu międzywojennego. Na początku II WŚ został z niewiadomych przyczyn rozebrany. Prawdopodobnie przeniesiony na plac przy cmentarzu ewangelickim.

2007-09-08

Zdjęcia archiwalne

miejsca/xix/warminsko-mazurskie/gizycko.txt · ostatnio zmienione: 2015/05/10 15:24 przez Grzegorz Putkowski
 
 
©2005-2010 by Pijoter · powered by DokuWiki · hosting by Yupo.pl